Season Winners

Fall 2016

 

 

League Club Captain Award  Undefeated Players
Women’s Thursday Doubles 7.0 Gold River “Chargers” Renay Montane Winner n/a
Women’s 50+Doubles 8.0 “Rag Tags”—Arden Hills Cheryl Osborn Winner Heidi Kurzenske (7)—Rag Tags

Paula Goldstein (7)—Johnson Ranch “Racquette Wahine”

Linda Fraguglia (5)—Auburn “Hot sets in Auburn”

Donna Cline (5) )—Johnson Ranch “Racquette Wahine”

Women’s Friday Doubles 7.5 Arden Park “Parkers” Chris Bowder Winner Connie Ferriman (6)—Serrano

Karen Ramin (5)—Serrano

Lori Anderson (5)—Gold River

Cecelia Zimmerling(4)-In-Shape

Margaret Bobinski (4)—Arden Park

Women’s Friday Doubles 8.0 Broadstone “Make it a Double”

Rocklin Tennis “Love hurts”

Caryn Jones

 

 

Suzanne McKim

Winner

 

 

2nd Place

Dinah Lund (6)—Rocklin Tennis “Love Hurts”

Caryn Jones (6)—Broadstone “Make it a Double”

Victoria Eidmiller (6)—Rocklin Tennis “Love Hurts”

Women’s Friday Doubles 8.5 Auburn Edna Swart Winner Jill Caulfield (6) — Johnson Ranch

Cinnamon Luna (5) — Sierra View

 

Women’s Friday Doubles 9.0 Johnson Ranch  “B” Lisa Fitzpatrick Winner Oriel Strickland (4) —Auburn

June Kim (4) —–Auburn

Women’s Monday Doubles 6.0 Johnson Ranch “A” Martha Garcia  

 

Winner

 

 

 

 

Martha Garcia (8)—Johnson Ranch “A”

Carol Ghufran (6)—Johnson Ranch “A”

Cynde Jones (6)—Johnson Ranch ”A”

Women’s Monday Doubles 6.5 Johnson Ranch Alisa Faith  

 

Winner

 

 

Denise Mira (5)—Johnson Ranch
Women’s Monday Doubles 7.0 Davis “Party at the Net”  

 

 

Peggy Leander

 

 

 

 

 

Winner

 

 

 

 

 

Margo Roeckl (5)—Davis

Wendy Birmingham (5)-Rio Del Oro B”

Catherine Mickle (4)—Rio Del Oro “B”

Laurie Poage (4)—Rio Del Oro “B”

Men’s 3.5-6

 

Laguna Creek Larry Larson  

Winner

 

 

 

 

 

Laguna Creek-Erik Bihode, Carl Chapin, Chad Herndon, Dinesh Lall, Gerry Murdock

South Gate-Hector Salinas, Meinrado Palada

Woodland Tennis-Pat Garrison, Justin Leishman, Kyle Bates

Folsom Lake College-Ajai Singh

Mixed Doubles

 

 

 

Johnson Ranch Randy Willardsen Winner

 

Johnson Ranch-Angie & Eric Mason, Matt Zimmerling and Barbara Sanchez

Antelope -Yulia Yevsukova

Woman’s 3.0

P.M.

 

SERRANO Debbie Walker Winner

 

Arden Park-Joyce Williams, Kristy Wormald, Angela Dusel, Kari Goodwin
Women’s 3.5

P.M. Doubles

 

Arden Hills Debbie Dittman  

Winner

 

 

Arden HIlls- Victoria Edemiller, Colene Croqley, Katie McGuire

Women’s 4.0

P.M. Doubles

 

Auburn

 

Rancho Murieta

Linda Wuelfing

 

Paige Pimentel

 

Winner

 

2nd Place

 

Johnson Ranch-Heather Burnham

Carmichael Park-Carmen Micsa

 

Women’s 4.5

P.M. Doubles

 

 

Broadstone Karen Moore  

Winner

 

 

Arden Park-Holy Hemond

Broadstone- Karen Moore and, Diana Gillaspie

Women’s 7.7 Rotating P.M. Doubles Laguna Creek Kendra McDonald Winner  n/a
Women’s 6.5 P.M. Doubles Davis Tennis Margo Roeckl Winner  

Elizabeth Lu – Davis

Linda McKenna – Davis

Women’s 7.0

P.M. Doubles

Fair Oaks RC Susan Schmidt Winner Tammi Beck-Fair Oaks
Women’s 7.5 P.M. Doubles In Shape El Dorado Frances Goode Winner n/a
Women’s 8.0 P.M. Doubles Broadstone Fearless Lynda Purser Winner  

 

 

 

Maureen Snyder-Broadstone Fearless

Lynda Demaray- Broadstone Fearless

Jeana Hultquist–Rocklin

Barb Van Fleet- Broadstone Fearless

Bonnie Bacchi- Broadstone Fearless

Women’s 8.5 P.M. Doubles Johnson Ranch Denise Kimes Winner n/a
Men’s 7.0

P.M. Doubles

 

Men’s 7.0 P.M. Doubles

Folsom Fire

 

 

Ed Mitchell Park

Pankaj Varshney

 

 

Ken Happersett

Winner

 

 

Runner Up

 

Phil McAvoy – Sierra View

Ken Happersett – Ed Mitchell

Rama Komati – Folsom Park

Abe Kahn-Natomas

Andrew Hindman – Natomas

Men’s Saturday 7.0 50+ Doubles Rio Del Oro

Rapidos

Deane Dana Winner n/a
Men’s Saturday 8.0 50+ Doubles Gold River Raiders  

Mitch Carlsen

 

Winner n/a