Season Winners

Spring 2018

League Club Captain Award Undefeated Players
Women’s Monday Doubles 6.0 Rio Del Oro “Rio Ringers” Sue Brownridge Winner Jacqui Deboo (6)-Rio Del Oro—“Rio Ringers”
Women’s Monday Doubles 6.5 Davis Tennis Club  “Double Shots” Donna Reed Winner None
Women’s Monday Doubles 7.0 Laguna Creek “Holly’s Follies Holy Winter Winner Sarah Swanston (7) –Arden Hills
Broadstone Debbie Rayner Winner Melanie Andrews (7)—Arden Park “Serve Aces”
Anglea Dusel (7)—Arden Park “Serve Aces”
Carol Ghufran (4)—Johnson Ranch “A”
Mary Lesman (4)–Broadstone
Amy Clark (4)—Rio Del Oro
Elizabeth McCleary (4) Rio Del Oro
Cindy Ducan (4)—Laguna Creek
Tuesday 60+ Women’s Doubles 8.0 Laguna Creek Kendra McDonald Winner Carroll Fingar (4)—Tagalongs
Yolanda Valle (3)—Natomas
Janet Wilkes-Heiaeck (3)—Tagalongs
Lisa Snap (3)—Tagalongs
Paula Stewart (3)—Natomas
Women’s Single Line Doubles 6.3 Arden Park Joyce Williams Winner Joyce Willams (7)—Arden Park “We Heart Tennis”
Labradoodles Thersa Parulan (6) )—Arden Park “We Heart Tennis”
Debbie Niethammer (4) )—Arden Park “A”
Women’s Single Line Doubles 6.3 Johnson Ranch Cynde Jones Winner Kathryn Ratermann (8)—Johnson Ranch “A”
Goldendoodles Cynde Jones (6) )—Johnson Ranch “A”
Alice Smolarski (4)—Folsom Park “Fantastic Four”
Women’s 50+Doubles 8.0 Natomas Lisa Itano Winner Kelly Follett (5)—Rocklin Tennis
Rocklin Tennis Club Cheryl Winter 2nd Place Carolyn Callihan (5)—RagTags
Yolanda Valle (5)—Natomas
Juliet Virtue (5)—-Natomas
Lori Bushburg (5)—Natomas
Heather Burnham (5)—Racquette Wahine—Johnson Ranch
Kristin Wilmarth (5) )—Racquette Wahine—Johnson Ranch
Christine Kojima (4)—Natomas
Lisa Itano (4)—-Natomas
Kelli Tucker (4)—Natomas
Jacquie Cubre (4) )—Racquette Wahine—Johnson Ranch
Liz Garbutt(4)—Natomas
Women’s Friday Doubles 7.5 Broadstone Christina Charn Winner Pamela Smit (7)—Broadstone
Rio Del Oro Lori Bushburg 2nd Place Joanne Brennan (6)—Davis
Maria Nansen (6)—Davis
Angelen Simao (5)—Carmichael Park
Women’s Friday Doubles 8.0 Broadstone “A” Debbie Rayner Winner Alissa Watts (7)—Broadstone “A”
Broadstone “Make It A Double” Caryn Jones 2nd Place
Women’s Friday Doubles 8.5 Rio Del Oro Susan Magill Winner Andrea Riordan (5)—Johnson Ranch “A”
Laguna Creek Ann Brown 2nd Place Yolanda Valle (5)—Rio Del Oro
Janice Cowden (5)—Rio Del Oro
Cinnamon Luna (4)—Johnson Ranch “A”
Men’s 3.5-6 Folsom Lake College Nirja Kumar Winner Adam Kint—Folsom Lake College
Laguna Creek Larry Larsen 2nd Place Gudapti Ramanna-Folsom Lake College
Dana Nuttitelli-Folsom Lake College
Nijar Kumar-Folsom Lake College
Kiran Chitturi-Folsom Lake College
Matt Cresci– Laguna Creek
Dinish Lall– Laguna Creek
Zack Snow—Woodland
Mixed 6.5 In Shape Vonadale Silva Winner Gabe Austin—Arden Park
Davis Elaine Snow 2nd Place Ray La Point—Arden Park
Woman’s 3.0 Rio Del Oro Mary David Winner Julie Peabody—Rio Del Oro
Susan Graham-Johnson Ranch
Serrano Joan Glasgow 2nd Place Katherine Ratermann-Johnson Ranch
Women’s 3.5 Rio Del Oro Heather Oakes Winner Maria Hansen-Davis
Monique Gunter-Davis
Heather Oakes—Rio Del Oro
Women’s 4.0 Johnson Ranch Crystal Campbell-Quok Winner Cinnamon Luna-Johnson Ranch”A”
Carmichael Park Sohair Kaczmarek 2nd Place Heather Burnham-Johnson Ranch”A”
Stephanie Miller-Johnson Ranch”A”
Kristin Willmarth-Johnson Ranch”A”
Kim Meder-Johnson Ranch”A”
Jennifer Mattos—Rancho Murieta
Connie Ferriman– Serrano-
Women’s 7.8 Rotating P.M. Doubles Laguna Creek Mizz Hits Kendra McDonald Winner
Women’s 6.5 P.M. Doubles Rollingwood Lena Ford Winner Milla Austin–Rollingwood
Jody Guest – Rollingwood
Women’s 7.0 P.M. Doubles Antelope Lady Lopes Connie Lugo Winner Connie Lugo–Antelope
Davis Club Acers Cristy Knutson 2nd Place Lori Bonitata–Antelope
Carmel Lindner–Antelope
Women’s 7.5 P.M. Doubles Fair Oaks Lucky Ladies Luda Hedger Winner Susan Schmidt – Fair Oaks
Gold River Marisa Schiffman 2nd Place Juliet Virtue-Rio Del Oro
Amy Putty—Gold River
Nicki Capachi-Gold River
Women’s 8.0 P.M. Doubles Laguna Creek Laguantics Kendra McDonald Winner Myrthel Daquis – Laguna Creek
Broadstone Fearless Lynda Purser 2nd Place
Men’s 7.0 P.M. Doubles Ed Mitchell Kidilams Shivesh Sinha Winner Chandrasekar Mahadevan-Folsom
Javon Wilkie – Fair Oaks
Men’s 7.5 P.M. Doubles Folsom Fire Pankaj Varshney Winner Jeffrey Gibbs—Ed Mitchell
Ed Mitchell Powerhouse Ken Happersett 2nd Place Eric Ammons -Ed Mitchell
Darren Seay-Rollingwood
Jason Wagner-Park Terrace
Men’s Saturday 7.5 50+ Doubles Davis Farm Club Dale Russell Winner
Fair Oaks Rockets Mitch Carlsen 2nd Place